New York - Intrepid

Kicsit megkésve a bejegyzessel, de itt vagyunk. Egy hónapja már, hogy bent voltunk New Yorkban (már egy hónapja? atyaég, hogy rohan az idő!) Ugyan csak egy szabadnapunk van a héten, és azon általában a szokásos skype a családdal, főzés, takarítás, mosás van a porondon, de mivel csodaszép tavaszi időt ígértek, bementünk megnézni az Interpidet, mert Imi már régen el akart menni.

Sétáltunk egy nagyot, ebédeltünk egy szendvicset egy kis parkban ücsörögve, aztán majdnem másfél órás sorbanállás után jegyhez is jutottunk, még szerencse, hogy csodaszép napsütéses idő volt, így még jól is esett egy kicsit a napsütésben végre a szabad levegőn lenni. Nekem a NASA-s rész illetve a tengeralattjáró tetszett a legjobban, döbbenet, hogy hogy tudott több ezer tengerész hónapokon át ilyen szűk helyeken élni. A NASA-s kiállításon tudtam meg például, hogy mikor az űrhajósok, akik felmennek az űrbe, és szemüvegre van szükségük, külön szemüveget csinálnak nekik egy speciális anyagból, mert ha a hagyományos szemüvegből ha kiesne egy csavar, és megsértené a szkafanderüket, akkor az végzetes következményekkel járhatna.

Akit érdekel a hajó története és, hogy mi található az Intrepiden, az olvassa el ezt a bekezdést, ami egyébént talán kicsit érthetőbbé teszi majd, hogy mi van az egyes képeken, amiket feltettem akit jpedig nem érdekel, az csak ugorjon a képekre:

A múzeum nevét is adó anyahajó négy szintje látogatható. A hangárban napjainkban repülőgépeket tárolnak. A teherlift, amellyel régen felemelték a felszállópályára a repülőgépeket, most moziként szolgál és az anyahajó történetét bemutató filmet vetítenek benne. A hangárban a hajó alkalmazásának három nagy korszakát mutatják be tablók, repülőgépek és tárgyak segítségével. A filmből kiderül, hogy alig 15 évvel ezelőtt is szolgálatba helyezték a hordozót, a 2001 szeptember 11-i terrortámadásokat követően az FBI több száz ügynökének szolgált főhadiszállásául. A hajó alkalmazásának első korszaka a második világháborúra tehető, ekkor a csendes-óceáni hadszíntéren szolgált és a kiállított TBM-3E Avenger repülőgépből szállított sokat. A hajót több kamikázetámadás is érte, s ennek bemutatására egy multimédiás vetítést is tartanak bizonyos időközönként. A hajót ezt követően többször felújították, s a világ több óceánjára, tengerére vezényelték. Így a Földközi-tenger mellett az Atlanti-óceánon és a Karibi-térségben is szolgált. Többek között a NASA is alkalmazta, részt vett a Gemini űrprogram űrhajósainak tengerből történő kimentésében. Végül 1966-69 között a Vietnámi háborúban használták. Utóbbi szakaszról egy frissen nyílt kiállítás számol be. Ez a tárlat némileg különáll a többitől méreteivel, saját prospektusával és a berendezésével, korabeli újságcikkek nagyított példányaival borított falú folyosókon olvashatunk az egyes bevetésekről. Bizonyos titkos, de mára feloldott jelentéseket korhű papíron kinyomtattak és dossziéba helyeztek, amelyet az érdeklődők szabadon olvashatnak. A következő emeleten korabeli poszterekkel, újságokkal és berendezéssel ellátott hálótermeket és irányítószobákat láthatunk. Az egyes szobákhoz nemcsak leírás és az adott korból származó fénykép tartozik, de még egy ott szolgálatot teljesítő katona visszaemlékezéseit is elolvashatjuk. A legnagyobb területen a felszállópálya járható be. Itt több korszak repülői, helikopterei, replikái láthatók. Az irányítótorony is látogatható, ahol a gyönyörű manhattani panoráma mellett a navigációs eszközök és a hajó kezelőszervei is megtalálhatók. A komplexum legújabb egysége az Enterprise űrsikló. Ez volt az az űrsikló, amely prototípusa volt azoknak, amelyek az űrben is szolgálatot teljesítettek. Az Enterprise nem rendelkezik hajtóművel, így űrrepülésre nem alkalmazták, azonban ezen próbáltak ki több olyan elemet, rendszert, amely a későbbiekben elengedhetetlen volt az űrsiklók működéséhez. A jármű mellett több poszter, vetítés és emléktárgyak láthatók, nem csak az Enterprise-ról, hanem általánosságban az űrkutatásról is. Az űrsiklóba nem lehet bemenni, azonban egy emelvényről remek képeket készíthetünk róla. Ha szerencsénk van, valamely űrhajós vagy kutató előadását, könyvbemutatóját is meghallgathatjuk, mert bizonyos időközönként ezt is szoktak az űrsikló termébe szervezni.

 

A képeket fordított időrendben töltötte fel, de nem volt kedvem ennyi képet átrendezni, szerintem a lényegen nem változtat.